Dlaczego w naszych domach czasem pojawia się pleśń?
Data publikacji 1 grudnia 2022
Pleśń w domu jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i samopoczucia domowników. Najczęściej pojawia się ona na ścianach w sezonie grzewczym, niekiedy ukrywa się pod tapetami czy za meblami. Usunięcie zaistniałej już pleśni w naszym mieszkaniu może być bardzo pracochłonne i niestety kosztowne. Najlepszym sposobem jest nie pozbywanie się jej, lecz jej zapobieganie. Dlaczego w naszych domach pojawia się pleśń? Czym grozi? Jak pozbyć się pleśni? Czytajcie dalej, a my odpowiemy na te nurtujące pytania.
Dlaczego w domu pojawia się pleśń?
Powodem, przez który pojawia się pleśń w mieszkaniu, jest za duża wilgotność. Najważniejszą przyczyną okazuje się być zawilgocenie ścian i elementów konstrukcyjnych budynku oraz niedostateczna wentylacja pomieszczeń. Brak odpowiedniego wietrzenia pomieszczeń prowadzi do wystąpienia pleśni w zimie. Dzieje się tak, ponieważ temperatura wewnątrz, jest o wiele wyższa niż ta na zewnątrz, przez co tworzy się zbyt duża różnica temperatur.
W nowych budynkach bardzo częstym powodem wystąpienia pleśni jest niewystarczające wyschnięcie po pracach budowlanych. Natomiast w starszych budynkach bardzo często zawodzi izolacja termiczna ścian i sufitu. Przy jej braku dochodzi do kondensacji (czyli zbierania się) pary wodnej w obrębie zimnych ścian. Błędy w wykonaniu izolacji termicznej sprzyjają powstawaniu mostków termicznych, czyli miejsc niedostatecznie izolowanych przed zimnem i wilgocią. Mostki cieplne powstają wokół okien, drzwi, lub na styku dwóch ścian. Wilgoć dostaje się do wnętrza mieszkania przez nieszczelne dachy i pęknięte rury znajdujące się w ścianach. Możemy uniknąć tego problemu wykorzystując rekuperację od wentylacja Szczecin, która oferuje wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Ta, według najnowszych badań, skutecznie pomaga w uniknięciu powstawania pleśni.
Czym grozi pleśń w domu?
Pleśń to przede wszystkim nieprzyjemny zapach, który unosi się w domu, ale również ma negatywny wpływ na ludzki układ oddechowy, nerwowy i skórę. Życie w pomieszczeniu pełnym pleśni utrudnia funkcjonowanie alergikowi. Negatywne skutki przebywania w takich pomieszczeniach to: ogólne zmęczenie, bóle żołądka lub głowy, katar, zapalenia zatok, problemy z utrzymaniem równowagi i drętwienie kończyn. Ponad to, pleśń podrażnia oczy i powoduje wysypkę na skórze. Występowanie w domu grzybów pleśniowych niesie ze sobą również długofalowe konsekwencje, a są nimi niewydolność nerek, a nawet niepłodność! Dodatkowo, może ona stymulować powstawanie nowotworów.
Dlatego tak niezwykle istotnym jest walka z pleśnią, a przede wszystkim jej zapobieganie.
Jak walczyć z pleśnią?
Jeśli chcemy walczyć z pleśnią, to na samym wstępie musimy wiedzieć, że samo oczyszczenie ścian nie wystarczy. Najważniejszym krokiem w pozbyciu się tego problemu będzie ustalenie przyczyny pojawienia się pleśni. Najczęstszym powodem może być zbyt duża wilgotność, której możemy pozbyć się przy użyciu rekuperacji + rury wentylacyjne spiro. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła pomaga utrzymywać wilgoć pomieszczeń na odpowiednim poziomie, niezależnie od pory roku. Warto również skupić się na częstszym wietrzeniu pomieszczeń oraz sprawdzeniu czy nasza obecna wentylacja działa prawidłowo.
Jeśli problemem okazuje się zbyt duża szczelność okien, należy zainstalować nawiewniki okienne. W tych obecnie montowanych nie jest to konieczne – posiadają je w zestawie i wystarczy je “otworzyć”.
Wykwity grzyba należy usunąć, a w ostateczności – zetrzeć wraz z tynkiem. Oczyszczone powierzchnie należy następnie pomalować specjalnym środkiem grzybobójczym. Po takich zabiegach mieszkanie powinno zostać dobrze przewietrzone.
Jak zapobiegać nawrotowi pleśni?
Aby zapobiegać i zminimalizować ryzyko powrotu pleśni do naszego domu, wpierw musimy usunąć z niego jak najwięcej zarodków pleśni. Do tego celu należy używać specjalnych środków grzybobójczych. Wszystkie tkaniny, takie jak zasłony, firany czy wykładziny, warto wyprać w specjalnym szamponie, który zabije wszystkie grzyby. Można również wymienić wszystkie te przedmioty na nowe.
Jeśli pragniemy, aby pleśń nigdy więcej nie wróciła do naszego domu, należy zmniejszyć w nim wilgotność powietrza. W tym wypadku warto zadbać o prawidłową wentylację, ale również często wietrzyć pomieszczenia.