Dom

Suszarka kondensacyjna – jej działanie, zalety i rodzaje

Suszarka kondensacyjna – jej działanie, zalety i rodzaje

Pranie to jedna z tych czynności, których nie da się uniknąć, a im więcej osób znajduje się w domu lub mieszkaniu, tym częściej pojawia się konieczność jego wykonania. I o ile samo pranie ubrań nie jest dziś skomplikowane, o tyle ich suszenie niejednokrotnie przypomina dość zaawansowaną operację logistyczną. Gdy przestrzeń jest niewielka, staje się ogromnym wyzwaniem. Na szczęście, nie jest to problem, z którym nie można sobie poradzić, zwłaszcza gdy z pomocą przychodzi nam suszarka kondensacyjna.

Suszarka kondensacyjna – co to jest?

Pierwszy kontakt z suszarką kondensacyjną może przywodzić nam na myśl klasyczną pralkę automatyczną. O ile przy tym bardziej popularna suszarka wywiewowa pobiera powietrze z pomieszczenia i podgrzewa je w swoim wnętrzu, o tyle model kondensacyjny magazynuje całą wilgoć w sobie. Jego działanie bazuje właśnie na kondensacji pary wodnej w wodę, co jest możliwe dzięki wcześniejszemu podniesieniu temperatury w bębnie urządzenia. W pewnym momencie zgromadzona w ubraniach woda zaczyna parować. Wtedy też dochodzi do jej zbierania w specjalnym zbiorniku, a następnie – do wydalania na zewnątrz z wykorzystaniem węży podłączonych do systemu kanalizacyjnego.
Takie rozwiązanie zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że znacząco skraca czas suszenia. Nie można jednak nie docenić i tego, że jego programowanie nie jest skomplikowane, a użytkowanie niemal niczym nie różni się od tego, z jakim mamy do czynienia w kontekście pralki. Warto zwrócić też uwagę na to, że suszarki kondensacyjne mogą być ładowane także od góry. Znajdzie się więc dla nich miejsce również w niewielkiej łazience.

Rodzaje suszarek kondensacyjnych

Suszarki kondensacyjne różnią się między sobą w zależności od tego, jaki sposób suszenia ubrań został zaimplementowany do kolejnych z nich. Najczęściej mamy do czynienia z tymi, w których proces suszenia ma miejsce dzięki grzałce elektrycznej, nie jest to jednak reguła. Ostatnie lata to wzrost popularności tych modeli, w których grzałkę zastępuje pompa ciepła wykorzystująca ciepło panujące na zewnątrz urządzenia. Takie rozwiązanie jest opisywane nie tylko jako oszczędniejsze, ale również bardziej przyjazne dla ubrań, które zachwycają tym, że są po suszeniu miękkie i pachnące, a tym samym – łatwiejsze do wyprasowania. Osoby, które dysponują naprawdę małą ilością miejsca powinny zastanowić się także nad suszarkami kondensacyjnymi dostępnymi w sprzedaży pod postacią pralko-suszarek. Klienci szukający maksymalnie nowoczesnych rozwiązań z pewnością zainteresują się suszarkami, które, dzięki funkcji pary, pozwalają na cieszenie się ubraniami niemal wolnymi od zagnieceń.

Udostępnij