DomWyposażenie

Suszarka kondensacyjna – co warto o niej wiedzieć?

Suszarka kondensacyjna – co warto o niej wiedzieć?

Gdy myślimy o rozwieszaniu mokrych ubrań, nie możemy nie zgodzić się z tym, że jest to dość czasochłonne zajęcie. Co więcej, bardzo często okazuje się, że nie mamy gdzie ich suszyć i, z konieczności, umieszczamy pranie w całym domu. Na szczęście – problem ten można rozwiązać, a jednym z najskuteczniejszych sposobów na uporanie się z nim wydaje się suszarka kondensacyjna. Co ro za produkt?

Suszarka kondensacyjna – jak to działa?

Suszarka kondensacyjna jest urządzeniem, które do swojej pracy wykorzystuje zjawisko kondesacji, a więc zamienia wodę w stanie gazowym w stan ciekły. To właśnie jego zastosowanie sprawia, że możemy liczyć na skuteczne suszenie ubrań nawet pomimo tego, że nie rozwiesiliśmy prania. Jakby tego było mało, samo usuwanie wody także nie jest skomplikowane, bo można ją wylać bezpośrednio ze zbiornika suszarki. Już po wyjściu z bębna tekstylia są miękkie i ciepłe. Są też suche.
Suszarki kondensacyjne cieszą się na tyle dużą popularnością, że z powodzeniem wypierają dziś modele wywiewne nawet pomimo tego, że zakup tych ostatnich wiąże się z koniecznością wydawania mniejszych pieniędzy. Nie pobierają tak dużych ilości energii, problemu nie generuje także ich podłączenie, co przy suszarkach wywiewnych jest sporym wyzwaniem. Najprostsze modele suszarek kondensacyjnych pobierają powietrze bezpośrednio z otoczenia, a następnie wykorzystują grzałkę do jego podgrzania. Bardziej zaawansowane modele są wyposażone w pompę ciepła.

Na co uważać podczas zakupu?

Szukając naprawdę dobrej suszarki kondensacyjnej, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ładowność bębna. Nietrudno się domyślić, że to właśnie jego wielkość ma decydujący wpływ na to, jak wiele prania jesteśmy w stanie wysuszyć, gdy trwa jeden cykl. Najlepiej, jeśli ładowność suszarki jest dopasowana do ładowności pralki, o zakupie której myślimy. Nie bez znaczenia jest także to, jak będzie opróżniany zbiornik na wodę. Najczęściej wskazane jest opróżnianie go ręcznie, choć w sprzedaży dostępne są też modele opróżnianie automatycznie i te wymagają podłączenia ich do kanalizacji.
Dziś wiele mówi się o oszczędności, warto więc zwrócić uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Tylko pozornie jest ona parametrem mało istotnym, bo wysokość rachunków za prąd z pewnością nie pozostanie bez wpływu na poziom naszego zadowolenia z urządzenia. Ciekawym parametrem jest także wydajność skraplania. Im jest wyższa, tym mniejsza wilgotność panuje w tym pomieszczeniu, w którym pracuje suszarka. Warto pomyśleć także o dodatkowych funkcjach takich, jak choćby delikatne suszenie prania.

Udostępnij