DomWyposażenie

Jak odnowić stare meble poprzez ich malowanie?

Jak odnowić stare meble poprzez ich malowanie?

Gdy stare meble są już podniszczone i trudno nam cieszyć się nimi, a jednocześnie nie chcemy wydawać pieniędzy na zakup nowych, powinniśmy zastanowić się nad tym, czy nie zmienić ich poprzez odnowienie. Ten ciekawy pomysł na tani remont cieszy się coraz większą popularnością. Nie generuje dużych kosztów, okazuje się przy tym, że wcale nie wymaga od nas rozwiniętych zdolności manualnych. Jak odnowić stare meble?

Odnawianie mebli – pierwsze kroki

Bez względu na to, jakie mamy doświadczenie w tym zakresie, pamiętajmy o tym, aby nie decydować się na odnawianie starych mebli tak długo, jak długo nie dokonamy rzetelnej oceny stanu, w jakim się znajdują. Inaczej pracuje się z meblami, które wymagają jedynie odświeżenia koloru, a inaczej z takimi, które będą wyglądać jak nowe jedynie po zaklejeniu specjalną tapetą. Warto przyjrzeć się krytycznie także zarysowaniom, przetarciom oraz innym ubytkom, bo niejednokrotnie przyczyniają się do tego, że nasze wysiłki już na starcie są skazane na niepowodzenie.
Jeszcze zanim zabierzemy się za odnawianie mebli, powinniśmy też ustalić, z jakiego materiału są one wykonane. Inaczej pracuje się z drewnem, a inaczej z płytą z laminatem, często różne materiały wymagają przy tym również różnych farb. Przed odnawianiem mebli warto też przygotować miejsce dobrze sprawdzające się podczas prac renowacyjnych. Najlepiej, jeśli nie będzie ono łatwo dostępne dla dzieci.

Jak malować meble?

Odnawianie mebli może odbywać się na co najmniej kilka sposobów. Jeśli więc nie dysponujemy bardzo dużym doświadczeniem w tym zakresie, skoncentrujmy się przede wszystkim nad malowaniem. Czynność ta nie należy do skomplikowanych, można przy tym cieszyć się spektakularnymi rezultatami, jakie pociąga za sobą. Co ważne, malowanie jest w stanie zmienić zarówno wygląd drewna, jak i okleiny oraz laminatu, a nowoczesne wzornictwo i oryginalne barwy mogą tchnąć nowe życie nawet w stosunkowo stare meble.
Za malowaniem mebli jako sposobem na ich odnawianie przemawia również to, że na rynku nie brakuje dziś wielu farb pozwalających na wykonanie tej czynności z dużą starannością. Producenci doskonale zdają sobie sprawę z tego, że odnawianie mebli cieszy się rosnącą popularnością, chętnie oferują więc farby przykrywające starsze powierzchnie starannie i skutecznie. Do wyboru mamy nie tylko nietoksyczne farby akrylowe o przystępnej cenie, ale również farby ftalowe znane z tego, że są odporne na zarysowania oraz farby kredowe. Te są dość drogie, znane są jednak z tego, że znakomicie przylegają do powierzchni, co sprawia, że z ich wykorzystaniem można odnawiać także antyki.

Udostępnij