Strona główna
Poradnik
Tutaj jesteś
Poradnik gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny? – podstawowe informacje

Data publikacji 28 lutego 2022


W obecnych czasach sprzęt elektroniczny towarzyszy niemal każdej codziennie wykonywanej czynności. Jest on użytkowany zatem w pracy, w szkole, jak i w warunkach domowych. Z uwagi na jego powszechność oraz zużywanie się, dość często pojawia się pytanie dotyczące tego, gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny.

Czym są elektrośmieci?

Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny to bardzo szerokie pojęcie. W jego skład wchodzą bowiem między innymi urządzenia uszkodzone, których naprawa jest nieskuteczna lub nieopłacana, jak i sprzęt nieużywany z powodu przestarzałej technologii. Mogą to być urządzenia zasiane zarówno bateryjnie, jak i za pomocą zasilaczy podłączonych bezpośrednio do źródła prądu. Co ważne, tego typu przedmioty nie mogą trafiać do zwykłych przydomowych kontenerów na śmieci, ponieważ mogą zawierać związki szkodliwe wywołujące negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Gdzie zatem należy oddawać zużyty sprzęt elektroniczny?

Wadliwy lub przestarzały sprzęt elektroniczny powinien trafiać do specjalnych punków odbioru zlokalizowanych na terenie całego kraju. Co ważne, wybrane miasta i gminy oferują mieszkańcom nie tylko dostęp do tego typu punktów, ale również możliwość odbioru sprzętu wielkogabarytowego, takiego jak na przykład: pralki, lodówki czy inne tego typu duże urządzenia AGD, komputery lub telewizory.

Czy za wyrzucanie zużytego sprzętu elektronicznego w miejsca do tego nieprzeznaczone grożą sankcje?

Tak. Za wyrzucanie elektrośmieci do typowych przydomowych kontenerów lub na tak zwane dzikie wysypiska grożą sankcje w postaci kar finansowych sięgających nawet kilku tysięcy złotych.

Jakie korzyści wiążą się z oddawaniem zużytego sprzętu elektronicznego do specjalistycznych punktów?

Poza ograniczaniem negatywnego oddziaływania szkodliwych substancji zawartych w elektrośmieciach na środowisko naturalne, takie działanie przynosi również inne wymierne korzyści. Wśród nich wymienić można możliwość odzysku cennych surowców, które wykorzystywane są w procesie recyklingu. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów produkcyjnych oraz cen wybranych dóbr.

Czy istnieją inne punkty odbioru elektrośmieci?

Poza punktami prowadzonymi przez miasta lub gminy, elektrośmieci mogą być również odbierane przez specjalistyczne punkty złomu, punkty sprzedaży urządzeń elektronicznych, które są zobowiązane do odbioru starego sprzętu oraz apteki. W większości tego typu miejsc podczas zakupu nowego wyposażenia oddaje się sprzęt dotychczas używany. W przypadku aptek mogą to być na przykład elektroniczne termometry. To bardzo wygodna propozycja dla klientów, którzy nie muszą martwić się o utylizację posiadanego sprzętu.

mieszadło budowlane

Redakcja jonizatory-wody.com.pl

Zespół ekspertów specjalizujących się w dziedzinach domu, budownictwa oraz ogrodu. Posiadamy bogate doświadczenie w doradztwie związanym z projektowaniem wnętrz, wyborem nowoczesnych urządzeń elektronicznych i AGD oraz pielęgnacją ogrodów. Nasze artykuły są pełne praktycznych wskazówek, które pomagają naszym czytelnikom w efektywnym zarządzaniu ich domowym środowiskiem i przestrzenią zewnętrzną.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Po co i jak często zmieniać filtry w oczyszczaczu powietrza Philips?