Ozonowanie wody – na czym polega?
Data publikacji 2 lutego 2022
Ozonowanie to jedna z metod dezynfekcji pomieszczeń, która doskonale sprawdza się wtedy, gdy pragnie się zabić wszelkie drobnoustroje, roztocza i alergeny, które mogą powodować choroby i złe samopoczucie. Ozonować można również wodę, zarówno używaną w domu, jak i w przemyśle. Poniżej więcej informacji na temat tego, jak przebiega ozonowanie wody i czy jest bezpieczne.
Czym jest ozonowanie wody?
Ozonowanie wody jest bardzo skuteczną metodą oczyszczania wody z wszelkich drobnoustrojów, a zatem wirusów, bakterii, grzybów. Po ozonowaniu woda nie pachnie w nieprzyjemny sposób, jest bezwonna, czysta i zdatna do ponownego użycia. Warto zaznaczyć, że ozonowanie jest również metodą bezpieczną dla środowiska naturalnego, a to bardzo ważne. Podczas ozonowania nie powstają żadne uboczne substancje, które trzeba utylizować. Samo ozonowanie nie zmienia również smaku wody, dlatego ten sposób oczyszczania może być wykorzystywany do uzdatniania wody do użytku domowego. Podsumowując, ozonowanie ma sporo zalet i mało wad, dlatego jest tak polecaną metodą oczyszczania wody.
Jak przebiega ozonowanie wody?
Do ozonowania wody potrzebny jest sprzęt, który nazywany jest ozonatorem. Wytwarza on ozon w postaci gazowej, który następnie jest rozpuszczany w wodzie i tworzy bardzo skuteczny środek zabijający wszelkie wirusy i bakterie. Trzeba tylko pamiętać o tym, że dla uzyskania świetnych efektów potrzebne są pewne konkretne parametry wody. Mowa tutaj głównie o jej temperaturze, a także pH. Ozonowanie najlepiej przeprowadza się na wodzie zimnej, a jeżeli jej temperatura jest wyższa, ozon szybko się rozpada. Wtedy nie działa biobójczo, a zatem nie zabija drobnoustrojów, których chcemy się pozbyć. Ozonowanej wody nie można też magazynować, trzeba tak naprawdę na bieżąco poddawać ją ozonowaniu, dlatego też ten sposób uzdatniania nadaje się tak naprawdę głównie do warunków domowych.
Jaką wodą można ozonować?
Stosowanie ozonowania wody do własnych potrzeb to zatem bardzo dobry pomysł i rozwiązanie, szczególnie dla tych osób, które mają ograniczony dostęp do bieżącej wody. Wodę można ozonować na przykład po to, aby wykorzystywać ją do mycia warzyw, owoców, do mycia rąk, sprzątania. W sezonie letnim, kiedy wiele osób napełnia wodą przydomowe baseny, również przyda się ozonator. Można dzięki niemu odświeżać i czyścić wodę, dzięki czemu będzie bezpieczna dla dzieci i dorosłych. Jeżeli ktoś zbiera deszczówkę, na przykład po to, aby wykorzystać ją do dalszych celów, również można ją ozonować, w ten sposób pozbawiając ją drobnoustrojów.