BudownictwoDom

Woda wodorowa – cudowny napój czy przereklamowany produkt?

Woda wodorowa – cudowny napój czy przereklamowany produkt?

„Zdrowa woda zdrowia doda” – głosi znany slogan. Już nawet najzwyklejsza, czysta woda to zdrowy sposób na nawodnienie i poprawę funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niektóre firmy produkujące napoje twierdzą jednak, że dodanie pierwiastków takich jak wodór może wymiernie zwiększyć korzyści zdrowotne płynące ze spożywania wody. Poniżej zastanowimy się nad walorami widy wodorowej i spróbujemy odpowiedzieć na pytanie czy to faktycznie cudowny napój, czy tylko przereklamowany produkt.

Co to jest woda wodorowa?

Woda wodorowa to po prostu czysta woda z dodanymi do niej dodatkowymi cząsteczkami wodoru, który jest bezwonny, bezbarwnym i oczywiście nietoksyczny gazem. Do oczyszczonej wody dodawany jest wodór cząsteczkowy H2, a odbywa się to za pomocą specjalnego urządzenia zwanego generatorem wodoru. W ten sposób udaje się przechować mikroskopijnych rozmiarów cząsteczki wodoru w nasyconej nimi wodzie przez dłuższy czas. Dodać należy tutaj, że butelkowana woda ma małe możliwości do zachowania przeciwutleniających cech, dlatego najlepiej przygotowywać wodę wodorową w warunkach domowych. Ponadto tabletki wodorowe przeznaczone do dodawania do zwykłej lub gazowanej wody są sprzedawane online i w sklepach ze zdrową żywnością.

Zalety wody wodorowej

Uważa się, że organizm nie może skutecznie wchłonąć wodoru w czystej wodzie, ponieważ wiąże się on wskutek reakcji chemicznej z tlenem. Firmy produkujące wodę wodorową twierdzą natomiast, że po dodaniu dodatkowego wodoru cząsteczki te stają się „wolne” i bardziej dostępne dla organizmu.

Badania wskazały, że rzeczywiście woda taka działa antyoksydacyjnie na negatywne rodniki w ludzkim organizmie. Można ją zatem z powodzeniem pić w celu zmniejszenia stanu zapalnego, poprawy wyników sportowych, a nawet spowolnienia procesu starzenia. Wykazano także zbawienne działanie wody wodorowej na osoby obciążone zespołem metabolicznym, charakteryzującym się wysokim poziomem cukru we krwi, podwyższonym poziomem cholesterolu i nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Pić czy nie pić?

Chociaż większość badań nad wpływem wody wodorowej na zdrowie człowieka wykazuje pozytywne wyniki, potrzebne są nadal kolejne ekspertyzy w tej kwestii. Jedno jest pewne – woda taka jest powszechnie uznawana za bezpieczną przez Agencję Żywności i Leków, co oznacza, że jest dopuszczona do spożycia przez ludzi i nie ma szkodliwych skutków.

Jeśli chcesz spróbować wody wodorowej, eksperci sugerują kupowanie produktów w nieprzepuszczalnych pojemnikach i szybkie wypicie wody w celu uzyskania maksymalnych korzyści. Wokół tego napoju panuje całkiem spore zamieszanie, ale dopóki nie zostaną przeprowadzone dodatkowe badania, najlepiej brać wyolbrzymiane na potęgę przez producentów korzyści zdrowotne z lekkim przymrużeniem oka. Dopiero wtedy będziemy mogli sparafrazować znany slogan na „Woda wodorowa zdrowia doda”.

Udostępnij