BudownictwoDom

Ogrzewanie podłogowe wodne – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe wodne – wady i zalety

Ogrzewanie podłogowe wodne wciąż bywa wybierane przez bardzo wiele osób, będących na etapie budowy domu. Za tym wyborem przemawia bardzo wiele argumentów, jednak nie jest to rozwiązanie pozbawione wad. Warto więc nieco przybliżyć temat, by podjąć świadomą decyzję przy wyborze formy ogrzewania do domu.

Zalety wodnego ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe wodne posiada bardzo długą listę zalet, o których warto opowiedzieć. Przede wszystkim, pozwala ono na znaczną oszczędność energii. Wszystko dlatego, że w instalacjach podłogowych krążąca woda nagrzewa się do temperatury zaledwie 50 stopni. W tradycyjnych kaloryferach jest to wartość, która mieści się w przedziale od 70 do 90 stopni. Śmiało można więc powiedzieć, że podłogówka pozwala na znaczne oszczędności. Umożliwia ona również zwiększenie komfortu cieplnego w pomieszczeniu. Ogrzewanie podłogowe sprzyja poprawnemu rozkładowi temperatury w pomieszczeniu. Najcieplej jest przy podłodze, po której się chodzi, a najchłodniej przy suficie pomieszczenia.

Warto również wspomnieć o tym, że ogrzewanie podłogowe wodne jest rozwiązaniem korzystnym dla alergików. Wszystko dlatego, że sprzyja ono odpowiedniej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, co minimalizuje unoszenie się w nim grzybów i pleśni.

Nie wolno także zapominać o estetyce – instalacja grzewcza jest ukryta pod podłogą. Stąd też na ścianach nie pojawiają się grzejniki, które mogą zaburzyć możliwości aranżacyjne wnętrza.

Niektóre osoby twierdzą, że zastosowanie ogrzewania podłogowego wymaga doboru specjalnych materiałów podłogowych. Obecnie w sklepach panuje bardzo szeroki wybór płytek, a także paneli i tworzyw sztucznych, które można stosować przy popularnej podłogówce.

Czy ogrzewanie podłogowe wodne posiada wady?

Ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem, które nie jest pozbawione minusów. Przede wszystkim, problem pojawia się w przypadku awarii. Jeśli jest ona poważna, może wymagać skucia fragmentów podłogi, a następnie naprawienia uszczerbków. Może to spowodować długą przerwę w ogrzewaniu pomieszczenia.

Prawda jest też taka, że ogrzewanie podłogowe wodne najlepiej sprawdza się w energooszczędnych domach, które nie wykazują dużych strat ciepła. Uznaje się, że w starym budownictwie może być ono zwyczajnie nieopłacalne. Ograniczenia pojawiają się także przy wyborze mebli – jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe, to najlepiej wybierać meble, które nie przylegają do podłogi bezpośrednio, a posiadają nóżki.

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe wodne posiada długą listę zarówno zalet, jak i wad. Dlatego każdy musi zdecydować o jego montażu na własną rękę.

Udostępnij