DomRTV/AGD

Klimatyzacja domowa – czy warto w nią zainwestować?

Klimatyzacja domowa – czy warto w nią zainwestować?

Jeszcze kilka lat temu niewielu inwestorów decydowało się na infrastrukturę potrzebną do stworzenia klimatyzacji w swoim domu lub mieszkaniu. Zwyczajnie w polskim klimacie nie było to potrzebne. Świat jednak szybko się zmienia, dzisiaj coraz więcej osób podejmuje decyzję o zamontowaniu klimatyzacji w domu, dzięki której łatwiej przetrwać letnie upały, który tak często nie dają żyć.

Klimatyzacja domowa

W krajach śródziemnomorskich klimatyzacja jest praktycznie w każdym domu lub mieszkaniu. W lecie służy do tego, aby w pomieszczeniu uzyskać temperaturę, w której można normalnie funkcjonować pomimo upałów panujących na zewnątrz. Zimą natomiast służy do ogrzewania pomieszczenia. Akurat ta druga funkcja nie jest może tak wydajna, dlatego też mieszkańcy Hiszpanii, Włoch czy Portugalii niejednokrotnie narzekają na dosyć niskie temperatury w domu wtedy, gdy u nich panuje chłodniejsza zima. W Polsce klimatyzacja również staje się coraz bardziej popularna. Jeżeli planuje się budowę domu w najbliższym czasie, warto już na tym etapie zdecydować się na stworzenie projektu klimatyzacji. Można zwrócić się o to do firm zewnętrznych, które zajmują się zarówno planowaniem, jak też wykonaniem. Nawet jeżeli klimatyzacja od razu nie będzie używana, infrastruktura pod nią może przydać się w kolejnych latach. Eksperci od spraw klimatu ostrzegają, że temperatury w Polsce będą wyższe, dlatego bez wątpienia klimatyzacja bardzo się przyda.

Wycena klimatyzacji

Infrastrukturę pod klimatyzację można założyć również wtedy, gdy dom stoi już od wielu lat. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby założyć klimatyzację na przykład tylko w jednym pomieszczeniu, przykładowo salonie, który jest mocno nasłoneczniony. Takie rozwiązanie jest naprawdę dobrym pomysłem wtedy, gdy w jednej części domu lub mieszkania panują nieznośnie wysokie temperatury, a pomieszczenia trudno przewietrzyć. Niestety współczesne budynki często są rozplanowane w taki sposób, że swobodny przepływ powietrza jest utrudniony. Dlatego też wewnątrz robi się gorąco i nieprzyjemnie. Założenie ciągu klimatyzacji w jednym pomieszczeniu to wydatek kilku tysięcy złotych. Zwykle na inwestycję wystarczy przygotować około 6000 lub 7000 zł. Obniżenie temperatury w jednym pomieszczeniu może spowodować, że w pozostałej części domu również zrobi się chłodniej. Dla osób, którym bardzo trudno wytrzymać w cieple, a które przykładowo pracują w domu i spędzają w nim dużo czasu, to bez wątpienia jedna z lepszych inwestycji. Warto dołożyć wszelkich starań, aby zbliżające się lato nie kojarzyło się z męczarnią w parnym domu.

Udostępnij