Dom

Klimatyzacja domowa – najciekawsze propozycje

Klimatyzacja domowa – najciekawsze propozycje

Jeśli nie chcemy, aby wysokie, letnie temperatury obniżyły odczuwany przez nas komfort, gdy przebywamy w budynku, już teraz powinniśmy zastanowić się nad instalacją klimatyzacji domowej. Nie każde rozwiązanie tego typu jest opisywane jako jednakowo skuteczne, warto więc zadać sobie pytanie o to, jakiego wyboru dokonać, aby go nie żałować.

Klimatyzacja domowa – najważniejsze zalecenia

Szukając idealnej klimatyzacji do domu, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, które ma być przez nas schładzane. Warto jednak pamiętać o tym, że nie jest to wcale jedyny czynnik, który powinniśmy przeanalizować. Nie mniej ważne jest to, jak głośno pracuje dane urządzenie i jaka jest jego moc. Im jest ona wyższa, tym jest ono bardziej efektywne, a przecież to na skuteczności działania zależy nam w pierwszej kolejności. Pomocne mogą okazać się także niektóre funkcje dodatkowe przygotowywane przez firmy oferujące klimatyzację domową swoim odbiorcom. Tu warto wspomnieć choćby o filtracji powietrza, jego nawilżaniu, a w pewnych okolicznościach także o osuszaniu.

Klimatyzacja domowa typu split

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem jest w tym kontekście klimatyzacja typu split, wysoko ceniona przede wszystkim dlatego, że odznacza się nie tylko bezproblemową obsługą, ale także naprawdę dużą efektywnością wykonywanej przez siebie pracy. Zwykle składa się zarówno z jednostki zewnętrznej (nazywanej też skraplaczem), jak i wewnętrznej. Obie są połączone ze sobą z wykorzystaniem przewodów chłodniczych. W instalacji krąży czynnik chłodniczy i to właśnie on odbiera ciepło z pomieszczenia, aby usunąć je poza budynek.
Plusem klimatyzacji domowej typu split jest jej stosunkowo cicha praca, wysoka efektywność oraz możliwość odwrócenia obiegu, dzięki czemu w okresie zimowym pomieszczenie może być dodatkowo ogrzewane. Należy jednak liczyć się z tym, że jednostka zewnętrzna musi być montowana na elewacji budynku albo na balkonie, co bywa co najmniej kłopotliwe.

Klimatyzator przenośny

Klimatyzator przenośny to model, w którym parownik i skraplacz znajdują się w jednej kompaktowej części. Dzięki temu urządzenie może być przez nas swobodnie przenoszone, a następnie ustawiane w dogodnym miejscu. Jeśli ma działać poprawnie, konieczne jest wyprowadzenie rury usuwającej ciepło na zewnątrz, nie jest to już jednak aż tak skomplikowane, jak w przypadku klimatyzacji typu split, bo można to zrobić choćby z wykorzystaniem uchylonego okna. Niestety, należy liczyć się z tym, że jest to rozwiązanie znacznie mniej efektywne.

Udostępnij