Czy można odliczyć od podatku remont mieszkania?
Data publikacji 28 lutego 2022
Inwestorzy, którzy ponoszą wydatki na materiały budowlane przeznaczone do remontu mieszkania, mają szansę na odzyskanie części kosztów inwestycji. Otóż, mogą oni skorzystać z opcji zwrotu podatku VAT za materiały budowlane.
Co można odliczyć od podatku remont mieszkania?
Dla wszystkich osób zastanawiających się, czy można odliczyć od podatku remont mieszkania, jest bardzo dobra wiadomość – można skorzystać z takiej ulgi, niemniej jednak nie każdy ma do niej prawo. Nie każdy inwestor może więc skorzystać z odliczenia. To, dla kogo przeznaczona jest ulga, regulują różnego rodzaju przepisy i akty prawne.
Czy można odliczyć od podatku remont mieszkania?
Nie każdy może z takiej możliwości skorzystać. Jeśli chodzi o budowę domu, to z ulgi mogą skorzystać jedynie te osoby, które budują swój pierwszy budynek mieszkalny w życiu. Jest to ograniczenie, które uniemożliwia skorzystanie z ulgi ogromnej części inwestorów.
Warto też wiedzieć, jakie wydatki można odliczyć od podatku VAT. Obecne przepisy prawne nie umożliwiają już odliczenie kosztu materiałów, które zostały wykorzystane przy remoncie domu lub mieszkania. Odliczenia podatkowe możliwe są jedynie w przypadku budowy, nadbudowy i rozbudowy budynku przeznaczonego do celów mieszkalnych, a także przystosowania nienadającej się do zamieszkania części budynku. Mowa tutaj m.in. o adaptacji poddasza.
Jakie ograniczenia obowiązują w przypadku odliczenia?
Ustawodawca wprowadził ograniczenia, które dotyczą powierzchni mieszkania lub domu. Z ulgi można skorzystać więc w przypadku, kiedy mieszkanie lub dom nie przekraczają kolejno 75 m2 i 100 m2 powierzchni. Limity te są zwiększone dla osób, które posiadają trójkę nieletnich dzieci. W takiej sytuacji wynoszą 85 m2 i 110 m2.
Osoba, która chce skorzystać z ulgi, nie może przekroczyć 36 roku życia w roku, w którym uzyskano pozwolenie na budowę. Jeśli wniosek jest składany przez małżeństwo, bierze się pod uwagę wiek młodszej osoby.
Podsumowując, uzyskanie należnej ulgi za remont domu lub mieszkania wcale nie jest takie łatwe, bowiem ograniczają je liczne i skomplikowane przepisy. Dla inwestora bardzo korzystną sytuacją jest kupno materiałów wraz z usługą montażową. W takiej sytuacji transakcja jest opodatkowana jedynie 8% stawką VAT. Wszystkie materiały potrzebne do montażu także są rozliczane w tej sytuacji według tej stawki. Pozwala to na spore oszczędności i nie trzeba składać wniosków o zwrot podatku, które bywają bardzo rozbudowane i często ponad siły przeciętnego człowieka.