Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom kalendarz ogrodnika

W czym pomaga kalendarz ogrodnika?

Data publikacji 28 lutego 2022


Gdy za oknem panuje sroga zima, miłośnicy ogrodów zaczynają planować pierwsze działania związane z wysiewem roślin. Jeśli ogrodnictwo to prawdziwe hobby, poważnie o roślinach trzeba myśleć tak naprawdę przez cały rok. Pomoże w tym kalendarz ogrodnika, w którym znajduje się wiele praktycznych rad dotyczących tego, co robić w konkretnych miesiącach.

Czym jest kalendarz ogrodnika?

Kalendarz ogrodnika to bardzo praktyczne narzędzie, dzięki któremu ludzie zajmujący się ogrodnictwem mogą dobrze zaplanować wszystkie prace, które mają prowadzić do tego, że kwiatowe rabaty będą pełne kwitnących okazów, a letnie i jesienne plony wynagrodzą trud włożony w ogród. Warto zaopatrzyć się w kalendarz ogrodnika już na początku roku, ponieważ tak naprawdę pierwsze działania trzeba planować na styczeń. Dla osób, które nie znają się na ogrodnictwie, styczeń to martwy sezon, podczas którego tak naprawdę nie wykonuje się żadnych prac w ogródku. Tymczasem jest zupełnie inaczej. Nawet jeżeli gruba warstwa śniegu czy lodu pokrywa glebę, trzeba zacząć planowanie wysiewu roślin, które będą kiełkowały w pomieszczeniu.

Planowanie działań w ogródku

Kto dopiero zaczyna swoją przygodę z ogrodnictwem, musi nauczyć się planować. Jeżeli przeoczy pewne okresy w roku, kiedy to najlepiej wysiewać rośliny, aby kiełkowały i wzrastały, zwyczajnie będzie za późno na odrabianie strat. Kolejna okazja nastąpi dopiero rok później. Dlatego też już w styczniu warto być czujnym między innymi po to, aby zamówić dla siebie wybrane nasiona. Coraz więcej osób decyduje się na przykład na zamawianie nasion kwiatów ozdobnych spoza granic Polski, na przykład z firm holenderskich, duńskich czy angielskich. Dlaczego akurat stamtąd? Ponieważ to właśnie tam znajdują się wspaniałe farmy kwiatowe, które zajmują się również sprzedażą nasion. Luty i początek marca to moment, w którym trzeba zrobić zakupy, ponieważ później będzie po prostu za późno.

Wysiewanie nasion

Schyłek zimy i wczesna wiosna to okres, kiedy ogrodnicy zaczynają wysiewać rośliny. Niektóre z nich potrzebują bowiem więcej czasu na wykiełkowanie, a następnie wzrost w cieple. Wtedy trzyma się je w domu, aby roślinki wzmocniły się, były silne i dobrze poradziły sobie po wysadzeniu do gruntu. Warto zatem już teraz przygotować się do tego etapu, kupić odpowiednie podłoże, opakowania do wysiewu roślin, a także znaczniki. Później wystarczy zabrać się do pracy i obserwować, jak z dnia na dzień roślinki stają się coraz mocniejsze. Daje to dużo satysfakcji, radości, dlatego jest tak relaksującym zadaniem.

mieszadło budowlane

Redakcja jonizatory-wody.com.pl

Zespół ekspertów specjalizujących się w dziedzinach domu, budownictwa oraz ogrodu. Posiadamy bogate doświadczenie w doradztwie związanym z projektowaniem wnętrz, wyborem nowoczesnych urządzeń elektronicznych i AGD oraz pielęgnacją ogrodów. Nasze artykuły są pełne praktycznych wskazówek, które pomagają naszym czytelnikom w efektywnym zarządzaniu ich domowym środowiskiem i przestrzenią zewnętrzną.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Szafka nocna