Wyposażenie

Regulacja lamp przednich: Wskazówki dopasowania do odpowiedniego kąta

Regulacja lamp przednich: Wskazówki dopasowania do odpowiedniego kąta

Lampy przednie to bez cienia wątpliwości najważniejsze lampy w samochodzie osobowym. Po pierwsze, tak jak pozostałe lampy, oznaczają pozycję pojazdu, a po drugie robią coś, czego inne lampy nie są w stanie zrobić. Oświetlają drogę przed samochodem umożliwiając kierowcy jazdę nawet przy braku jakiekolwiek innego światła.

Aby kierowca mógł dobrze widzieć, co się przed nim znajduje, podróżując nocą, lampy przednie muszą wysyłać przed samochód słup jasnego światła. To oczywiście niesie za sobą konsekwencje. Mocne jasne światło na drodze może oślepić innych kierowców i być przyczyną wypadku.

W związku z tym wszyscy uczestnicy ruchu drogowego musieli wypracować pewnego rodzaju kompromis. Polega on na tym, że każdy kierowca z osobna ustawia swoje światła tak, aby jednocześnie na tyle dobrze, na ile to możliwe oświetlały jezdnię przed nim, ale aby też z drugiej strony nie oślepiały innych kierowców. 

W tym momencie może pojawić się pytanie: jak ustawić lampy przednie? W tym krótkim wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Jak ustawić światła w samochodzie?

To jak daleko, czy pod jakim kątem mają świecić lampy przednie można ustawić na dwa sposoby. Można zrobić to z wnętrza samochodu korzystając ze stworzonego w tym celu pokrętła lub też można udać się do źródła i wyregulować same reflektory.

Podczas przygotowywania samochodu do sezonu warto wykorzystać ten drugi sposób. Jest to bowiem sposób na ustalenie pewnej bazy, którą później można regulować za pomocą wspomnianego wcześniej pokrętła. Aby to zrobić wystarczy podnieść maskę, znaleźć śrubę regulacyjną na reflektorze i za pomocą śrubokręta wyregulować lampy.

Najwygodniej jest to zrobić parkując samochód przed ścianą i na włączonych światłach ustawić kąt tak, aby nie oślepiał innych kierowców, ale jednocześnie dawał maksymalną możliwą widoczność. Trzeba też pamiętać, że w krajach o ruchu prawostronnym (takich jak Polska) lampy powinny mocniej oświetlać prawą stronę jezdni, ponieważ samochody nadjeżdżające z naprzeciwka znajdują się po lewej stronie.

 

Udostępnij