Jak zrobić skalniak?
Data publikacji 28 lutego 2022
Skalniaki to dosyć popularne ogródki, które doskonale prezentują się w otoczeniu nieruchomości, sprawiając, że teren jest ładnie uporządkowany i zagospodarowany. Jak zrobić skalniak? To pytanie zadaje sobie mnóstwo osób, które chcą mało wymagającego ogródka, który praktycznie nie będzie wymagał pielęgnacji. Czy w tym przypadku skalniak jest dobrym wyborem? Jak najbardziej. Poniżej garść podpowiedzi i wskazówek, dzięki którym łatwiej będzie zabrać się za organizację skalniaka.
Jak zrobić skalniak?
Od czego rozpocząć organizowanie skalnego ogródka? Od wybrania miejsca, w którym posadzi się rośliny. Najlepiej, aby była to jakaś skarpa, ponieważ wtedy rośliny będą pięknie się rozrastać, pokrywając powierzchnię swoimi pędami. Poza tym właśnie w takiej formie skalniaki najpiękniej się prezentują. Jeżeli podłoże jest całkowicie płaskie, również można założyć swój skalny ogródek, ale wtedy trzeba przyłożyć więcej uwagi do tego, aby powierzchnię zagospodarować za pomocą głazów i kamieni. Po znalezieniu miejsca, warto poszukać pewnych pomysłów i inspiracji, dzięki którym łatwiej będzie wybrać rośliny idealnie sprawdzające się na skalniakach. Wbrew pozorom nie są to rośliny bardzo wymagające i rzeczywiście często można zostawić je sobie samym, a wtedy pięknie rozrosną się, ukazując swoją bujną zieleń. Z drugiej strony niektóre krzewy i krzewinki wybierane na skalniaki mogą wymagać przycinania, o czym również warto pamiętać.
Rośliny na skalniak
Na skalniakach doskonale sprawdzają się różne iglaki, na przykład jałowiec płożący, kosodrzewina, cyprysy. Poza tym można wsadzić tam również drzewka takie jak klony, brzozy, oraz rozchodnik, janowiec, floks szydlasty i wiele innych. Co charakterystyczne, rośliny to nie potrzebują zbyt dużo wilgoci w podłożu, dlatego nawet nie trzeba ich szczególnie mocno podlewać. Pięknie prezentują się, gdy przestrzeń jest udekorowana za pomocą kamieni, ponieważ mogą się po nich piąć, w ten sposób przybierając przeróżne formy. Wspólnie rośliny wysadzone na skalniakach tworzą szczególny mikroklimat. Już po dwóch lub trzech latach nasadzone rośliny pięknie rozrastają się we wszystkich kierunkach, często tworząc spójną całość. Przypominają zielony dywan, którego różnorodne rośliny oraz kwiaty tworzą razem wyjątkowo atrakcyjny wzór. Skalniaki to ogródki dla leniwych. Wystarczy poświęcić odrobinę czasu na ich założenie, aby inwestycja zwróciła się tym, że otoczenie domu będzie pięknie zagospodarowane. Wraz z upływem czasu ilość pracy podejmowanej przy utrzymaniu ogródków skalnych maleje.