BudownictwoDom

Czy ocieplenie domu od wewnątrz się opłaca?

Czy ocieplenie domu od wewnątrz się opłaca?

Ocieplenie domu jest standardową procedurą, jeśli chce się zaoszczędzić na ogrzewaniu i zminimalizować straty ciepła, które ucieka z budynku. Jednak zdarza się, że jedynym rozwiązaniem jest ocieplenie budynku od wewnątrz. Czy to się w ogóle opłaca?

Kiedy stosuje się ocieplenie domu od wewnątrz?

Każda osoba, która chce ograniczyć wydatki na ogrzewanie lub rozwiązać problem ścian, które zamarzają, może zdecydować się na ocieplenie od wewnątrz. Warto wybrać ten sposób ocieplenia w sytuacji, kiedy ocieplenie domu od zewnątrz nie jest polecane. Niekiedy właściciele nie chcą niszczyć fasady budynku bądź też nie mogą tego zrobić, mieszkając w obiekcie będącym pod nadzorem konserwatora budynków. Ocieplenie od wewnątrz to doskonałe rozwiązanie również dla tych osób, które mieszkają w zabudowie szeregowej i nie chcą kłopotać się uzyskaniem zgody innych właścicieli budynku na jego ocieplenie.

Jakie są wady ocieplenia domu od wewnątrz?

Ocieplenie domu od środka ma jedną istotną wadę – zabiera przestrzeń z wnętrz, która jest przecież bardzo cenna. Trzeba pamiętać o tym, że projekt ocieplenia wewnętrznego musi być wykonany dokładnie do potrzeb danego budynku i uwzględniać takie dane jak stan budowli, grubość izolacji oraz wykorzystane do niej materiały.

Czym ociepla się dom od środka?

Do najpopularniejszych sposobów ocieplania domu od wewnątrz należy zastosowanie wełny mineralnej. Można też wykorzystać bloczki wykonane z betonu komórkowego. Wszystko zależy od tego, na jaki sposób zdecyduje się inwestor.

Uznaje się, że wykorzystanie wełny mineralnej jest nieco bardziej pracochłonne. Ten sposób wymaga bowiem budowy specjalnego stelaża, na którym zamontuje się regipsy.

Koniecznie trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu ściany do planowanych prac. Przede wszystkim, należy z niej usunąć wszystkie elementy, takie jak grzejniki, półki czy dekoracje. Następnie ścianę należy oczyścić z resztek farby i tynku. Powierzchnia musi być gładka, równa i jednolita.

Podsumowując, ocieplenie domu od wewnątrz jest nieco mniej popularną metodą, niż montaż izolacji od zewnątrz. Jednak z pewnością okazuje się ratunkiem w sytuacji, kiedy inwestor nie ma żadnego wyboru. Prace ociepleniowe z powodzeniem można wykonać na własną rękę i wcale nie wymaga to większej wprawy. Jednak właściciele domów, którzy chcą by ocieplenie przebiegło sprawnie i szybko, mogą zdecydować się na wynajem ekipy budowlanej. W tym przypadku fachowcy są również w stanie podpowiedzieć, przy pomocy jakiej metody najlepiej przeprowadzić prace.

Udostępnij