Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Odzież ochronna

Odzież ochronna – co to? Definicja, rodzaje oraz zastosowanie ubrań ochronnych

Data publikacji 17 marca 2022

Właściwie dobrane ubrania dla pracowników mogą zapewnić im skuteczną ochronę w wielu sytuacjach. W tym celu stosowana jest również odzież ochronna. Co dokładnie kryje się pod tym pojęciem? Jakie są rodzaje ubrań ochronnych i kiedy stosowane są one najczęściej?

Co to jest odzież ochronna?

Termin jak odzież ochronna dotyczy odzieży, która ze względu na zastosowane materiały oraz kroje zapewnia pracownikom ochronę przed czynnikami szkodliwymi oraz niebezpiecznymi dla ich zdrowia i życia.

Stosowanie odzieży ochronnej jest niezbędne na wielu stanowiskach, co związane jest z wymogami bezpieczeństwa i higieny pracy – BHP. Wykorzystanie tego typu ubrań pozwala wtedy na bezpieczne wykonywanie obowiązków i zabezpieczenie przed różnymi niebezpieczeństwami, na przykład czynnikami biologicznymi, chemicznymi czy fizycznymi jak wysokie i niskie temperatury, urazy ostrymi narzędziami.

O tym, czy na konkretnym stanowisku konieczne będzie zastosowanie odzieży ochronnej, decydują przede wszystkim panujące na nim warunki. Jej dobór powinien zatem uwzględniać przepisy BHP i może być dokonany razem ze specjalistą w tym właśnie zakresie.

Jakie funkcje spełnia odzież ochronna?

Ubrania o właściwościach ochronnych spełniają szereg funkcji, co zależy od ich materiałów oraz krojów.

Pod względem swoich właściwości odzież ochronna może być:

 • antyelektrostatyczna
 • kwasoodporna
 • mrozoodporna
 • odporna na przecięcia
 • nieprzemakalna
 • olejoodporna
 • ostrzegawcza
 • żaroodporna

Rodzaje odzieży ochronnej

Każdy producent odzieży ochronnej może zaoferować dostęp do szerokiej gamy produktów, które pozwalają na zapewnienie pracownikom właściwiej ochrony.

Poza podziałem pod względem właściwości wyróżnia się odzież ochronną pod kątem konkretnych elementów ubioru. Zaliczane są do niej między innymi:

 • kombinezony
 • bluzy
 • płaszcze
 • kurtki
 • spodnie
 • ogrodniczki
 • kaptury
 • fartuchy

Dodatkowo wyróżnia się szeroką gamę środków ochrony osobistej jak kaski, hełmy, gogle, maski czy rękawice, które podnoszą ochronę pracowników.

Duże znaczenie ma również odpowiednie obuwie ochronne, którego zadaniem jest zabezpieczenie pracowników podczas poruszania się po wymagających podłożach, na przykład śliskich, pokrytych niebezpiecznymi substancjami. Obuwie może zapewnić też ochronę przed ciężkimi przedmiotami, które spadają na stopy.

Ponadto producent odzieży ochronnej może zaoferować ją w wielu rozmiarach oraz kolorach, dzięki czemu mogą być one dopasowane do pracowników i do stanowiska pracy również pod kątem wyglądu. Dodatkowo istnieje możliwość wykonania znakowania na odzieży ochronnej w postaci nadruków.

Gdzie kupić odzież ochronną?

Sprzedaż odzieży ochronnej prowadzona jest dzisiaj przez wiele firm. Potrzebne produkty mona zakupić w sklepach BHP, ale również bezpośrednio u producentów. 

Istnieje możliwość zakupienia odzieży ochronnej przez internet. Sprzedaż prowadzą wtedy sklepy BHP działające online oraz wybrani producenci, na przykład mark-helper.com. Zamówienie odzieży przez internet jest bardzo łatwe i szybkie, a możliwość porównania cen pozwala na wybranie najkorzystniejszej oferty.

Odzież ochronna – ceny

Koszty związane z zakupieniem odzieży ochronnej są zróżnicowane. Zwykle trzeba będzie liczyć się z wydatkiem od około 150 do 1000 złotych za zestaw ubrań dla pracownika.

Ostateczne koszty zależne są od wielu czynników, w tym typu odzieży, spełnianych przez nią norm, usług dodatkowych, na przykład znakowania.

Więcej informacji o cenach ubrań można uzyskać bezpośrednio na stronach internetowych producentów i sprzedawców ubrań ochronnych.

mieszadło budowlane

Redakcja jonizatory-wody.com.pl

Zespół ekspertów specjalizujących się w dziedzinach domu, budownictwa oraz ogrodu. Posiadamy bogate doświadczenie w doradztwie związanym z projektowaniem wnętrz, wyborem nowoczesnych urządzeń elektronicznych i AGD oraz pielęgnacją ogrodów. Nasze artykuły są pełne praktycznych wskazówek, które pomagają naszym czytelnikom w efektywnym zarządzaniu ich domowym środowiskiem i przestrzenią zewnętrzną.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

Projekty domów bliźniaczych