Dom

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Co zrobić ze zużytym sprzętem elektronicznym?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powszechnie określa się mianem elektrośmieci. Są to nieużywane, zepsute bądź też niepotrzebne urządzenia elektryczne. Zazwyczaj zasilane są one przy pomocy prądu lub też baterii. Warto pamiętać o tym, że elektrośmieci nie wolno wyrzucać do komunalnego pojemnika na śmieci. Stąd też wiele osób zadaje sobie pytanie, gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny, by nie zaszkodzić środowisku, a przy okazji – nie otrzymać mandatu.

Gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny?

Przede wszystkim, trzeba pamiętać o tym, że wyrzucanie elektrośmieci do miejsc, które nie są do tego przeznaczone, grozi otrzymaniem bardzo wysokiego mandatu. Kary finansowe za to przewinienie mogą sięgać nawet 5000 zł. Elektrośmieci mogą trafić do punktu odbioru odpadów tego rodzaju. Zazwyczaj są to miejsca, które prowadzone są przez miasta. W tych miejscach elektrośmieci zostają poddane procesowi odzysku i recyklingu. Warto pamiętać o tym, że z wielu z nich można pozyskać cenne surowce, co pozwala na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego.

Jaka jest alternatywa dla punktów odbioru elektrośmieci?

Osoby, które nie chcą skorzystać z gminnych lub miejskich punktów zbiórek elektrośmieci, mogą skorzystać z usług skupów. Zazwyczaj znajdują się one w każdym większym mieście. Ogromną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że w tym przypadku można na sprzedaży elektrośmieci dość dobrze zarobić. Zwłaszcza właściciele starych, niepotrzebnych komputerów, laptopów czy też telefonów komórkowych, mogą skorzystać z usług skupu elektrośmieci, zarabiając na przedmiotach, które są im już niepotrzebne.

Czy zużyty sprzęt elektroniczny można oddać w sklepie przy zakupie nowego?

Ostatnimi czasy bardzo wiele sklepów oferuje możliwość oddania starego sprzętu elektronicznego przy zakupie nowego. Warto podkreślić, że przyjęcie urządzenia jest dla sprzedawcy obligatoryjne – czyli obowiązkowe. Jest to usługa całkowicie bezpłatna. Tym, co liczy się dla konsumenta jest fakt, że dostawca, który dostarcza do jego domu nowy sprzęt elektroniczny, powinien również jednocześnie zabrać ze sobą stare urządzenie, jeśli tylko klient wyraża potrzebę tego typu.

Podsumowując, osoby zastanawiające się, gdzie oddać zużyty sprzęt elektroniczny, mają tak naprawdę bardzo wiele możliwości. Najważniejsze jest, by nie trafiał on na dzikie wysypiska i do zwykłych pojemników na śmieci. Takie pójście na łatwiznę nie tylko zwiększa zanieczyszczenie środowiska naturalnego i ma na nie bardzo negatywny wpływ, ale również grozi uzyskaniem wysokiego mandatu – i słusznie.

Udostępnij